You are currently viewing Vernisáž výstavy obrazů BUDU CHVILKU PŘEMÝŠLET v Art-n-Coffee

Vernisáž výstavy obrazů BUDU CHVILKU PŘEMÝŠLET v Art-n-Coffee

KDY: v pondělí 2. 10. 2023 od 18:00 hodin.

Kurátor výstavy: Reny Mužíková

  

Srdečně vás zveme na vernisáž výstavy obrazů BUDU CHVILKU PŘEMÝŠLET Romany Šubrtové v GALERII & KAVÁRNĚ Art-n-Coffee.

V pondělí 2. října 2023 v 18:00 v naší kavárně slavnostně zahájí výstavu svých obrazů malířka Romana Šubrtová spolu s kurátorkou výstavy Reny Mužíkovou.

Po vážném úrazu hlavy v roce 2015 se Romana Šubrtová stala zdravotně postiženou. Když ochrnula její pravá ruka, kterou celý život malovala, nevzdala to a naučila se malovat levačkou. Malování je její svět.

Proslula jako geniální a nadčasová portrétní a figurální malířka. Její tragický osud se odráží v expresivním projevu její tvorby, který je plný napětí, ale ne tolik v obsahu, neboť autorka je i přes nevratný zdravotní handicap optimistka. Její obrazy působí pozitivně, zejména díky skvělé práci s barvou a kompozicí.

Vystudovala pedagogickou fakultu na Univerzitě Karlově a splnila si sen stát se učitelkou výtvarné výchovy. Malovala ve volném čase. Se svými žáky se zúčastnila několika celostátních přehlídek dětské výtvarné tvorby. Z nejedné si spolu s nimi odnesla ocenění. Po roce 1989 ve spolupráci s tehdejším Výzkumným ústavem pedagogickým pomáhala spoluutvářet školskou reformu pro oblast umění a výchovy. Jednalo se o zavádění nových osnov do školství. Po revoluci si díky tomu mohla každá škola vytvářet vlastní program, který chtěla. Do té doby existovaly osnovy, kterými se musely řídit všechny školy.

To nejvýznamnější ocenění – z Ministerstva kultury – obdržela v roce 2017 na přehlídce ve Zlíně za Celoživotní přínos výtvarnému oboru. Cenu přebírala už po úraze, když věděla, že v pedagogické činnosti díky handicapu nebude moci pokračovat.

Malování nevzdala a přes těžké, stále se zhoršující postižení, se mu teď věnuje naplno.

Těšíme se na vás na vernisáži.