You are currently viewing Výstava obrazů Michaela Třeštíka s názvem ČTYŘIaDVACET

Výstava obrazů Michaela Třeštíka s názvem ČTYŘIaDVACET

Na svatého Martina zahájila kurátorka Renáta Mužíková vernisáž výstavy obrazů výtvarníka, publicisty a spisovatele Michaela Třeštíka s názvem ČTYŘIaDVACET. Součástí vernisáže byl i křest Třeštíkovy knihy Definice poezie (Michael Třeštík/Carl Sandburg) a akce byla zahájena hudebním vystoupením pěveckého sboru Urban Ladies. Výstava potrvá do konce tohoto roku.

Michael Třeštík o výstavě píše:

Jsou to papíry s čárami, není v tom nic jiného, než vidíte. Není k tomu třeba nic vědět, nic chápat, ničemu na nich rozumět. Stejně, jako člověk nemusí chápat praskliny na staré omítce, strukturu balíku slámy, zmuchlaný drát nebo stín rákosí. Žádná čára tam není proto, aby si získala diváka, aby byla obdivovaná, aby byla víc než čárou.

Pár otázek na autora:

Michale, proč se výstava jmenuje ČTYŘIaDVACET?

Začalo to příběhem, ze kterého vyplynula kazeta se čtyřiadvaceti pastely. Když jsem na každý papír každým z nich udělal jednu čáru, vzniklo Čtyřiadvacet.

Na co by pozval Michael T. zájemce o (nejen) umění v rámci vernisáže i výstavy?

Na to inspirativní, pospolité a vlídné místo u vás, to má dneska větší cenu než všechny kresby a knihy dohromady.

Definice poezie je název knížky, kterou bude křtít, má poezie definici?

Má, ale každý básník ji musí znovu objevit, vlastně každá skutečná poezie je hlavně hledáním „definice poezie“. Nepamatuju si to přesně, ale Vladimír Holan napsal: „hodně pro někoho, nic pro všechny“.

MICHAEL TŘEŠTÍK (1947)

Původním vzděláním inženýr architekt a specialista na urbanistickou akustiku, od roku 1989 je na volné noze jako spisovatel a publicista.

Několik let byl šéfredaktorem a vydavatelem literárního týdeníku TVAR a vydavatelem encyklopedií KDO JE KDO. Od roku 1992 je dramaturgem většiny filmů své ženy, dokumentaristky Heleny Třeštíkové, některé z nich realizoval i jako producent. Kromě knih prozaických napsal řadu publikací o výtvarném umění. Aktivně se zabývá nejenom literaturou, ale i kresbou, fotografií nebo keramikou.

Patří k významným sběratelům a znalcům českého výtvarného a užitého umění, od roku 2003 vede internetový obchod a galerii s uměním a starožitnostmi eAntik.