You are currently viewing Výstava VNITŘNÍ GEOMETRIE Jiřího Tomišky v Art-n-Coffee

Výstava VNITŘNÍ GEOMETRIE Jiřího Tomišky v Art-n-Coffee

KDY: v úterý 2. 4. 2024 od 18:00 hodin.

Kurátor výstavy: Reny Mužíková

  

Srdečně vás zveme na vernisáž výstavy VNITŘNÍ GEOMETRIE obrazů malíře Jiřího Tomišky v GALERII & KAVÁRNĚ Art-n-Coffee.

V úterý 2. dubna 2024 v 18:00 bude v naší kavárně slavnostně zahájena výstava VNITŘNÍ GEOMETRIE obrazů malíře Jiřího Tomišky pod kuratelou Reny Mužíkové.

Jiří Tomiška se narodil v bývalém Československu, vystudoval VUT v Brně a několik let pracoval ve Výzkumném ústavu jako vědecký pracovník. Již v té době se zajímal o výtvarné umění, poezii, literaturu a hudbu a krátce byl také členem avantgardní divadelní skupiny. Kreslit a malovat však začal až po svém příchodu do kanadského Toronta. V 90. letech studoval kresbu a experimentální malbu na Ontario College of Arts, kde začátek jeho malířské dráhy jistým způsobem ovlivnil známý kanadský malíř Graham Coughtry, jeden z tamních profesorů.

Jiří Tomiška maluje lidi a jejich okolí – portréty, objekty i městské krajiny. K malbě přistupuje tradičním způsobem, témata však uchopuje alternativně – jeho obrazy jsou dekonstrukcí zřejmého a noří se v nich do hlubších souvislostí, které ho zajímají. Na svých plátnech se pokouší odhalovat vnitřní geometrii malovaného tématu a prozkoumávat plynutí pocitů ve trojrozměrném prostoru – plynutí mezi malířem, elementy malovaného tématu a pozorovatelem malované scény.

Jedinečnou příležitost vidět v Art-n-Coffee i v Pasáži českého designu díla malíře Jiřího Tomišky, jehož tvorba se do Prahy vrací z kanadského Toronta po deseti letech, máte do 30. dubna 2024.

Těšíme se na vás na vernisáži.